basalykas portr.3

2024 m. kovo 14 d. Vilniaus universiteto bibliotekos Baltojoje salėje buvo atidaryta prof. A. Basalyko gimimo šimtmetį ženklinanti jo gyvenimui ir darbams skirta paroda. Ją, sekdamos profesoriaus autobiografijos štrichais, parengė VU bibliotekos Komunikacijos ir informacijos skyriaus parodų kuratorė Snieguolė Misiūnienė ir profesoriaus mokinė geografė doc. dr. Filomena Kavoliutė.

Prisimindami vieną iškiliausių Lietuvos geografų, Vilniaus universiteto auklėtinį, habilituotą daktarą, profesorių, Lietuvos kraštovaizdžio tyrimų pirmeivį ir žymiausią tyrinėtoją, praktiką ir teoretiką Alfonsą Basalyką, parodos atidarymo sveikinimus išsakė Vilniaus universiteto bibliotekos vedėja Irena Krivienė, Chemijos ir geomokslų fakulteto dekanas prof. habil. dr. Aivaras Kareiva, šio fakulteto Geomokslų instituto Geografijos ir kraštotvarkos katedros vedėja prof. dr. Dovilė Krupickaitė, Vanda Basalykaitė, Lietuvos geografų draugijos prezidentas Vytaras Radzevičius.

Šioje per 100 eksponatų turinčioje parodoje iki 2024 m. balandžio 30 d. bus galima apžiūrėti dokumentus, knygas, autentiškas fotografijas, schemas, žemėlapius ir rankraščius, saugomus VU bibliotekoje. Tarp eksponatų: A. Basalyko – VU studento – paskaitų užrašai (1942–1946), diplominis darbas “Vilniaus reljefas kaip pleistoceninės dangos skulptūra” (1947), kandidatinės disertacijos „Nemuno upyno slėniai Lietuvos TSR ribose (slėnių sistemos geomorfologinė analizė)“ gynimo kalba ir brėžiniai (1953), geologinių-geografinių ekspedicijų Geomorfologinės grupės lauko darbų sąsiuviniai (1954), nepamirštamos A. Basalyko reljefo blokdiagramos (1957, LTSR Fizinė geografija), užrašų knygutės (1967), įvairiu metu ranka rašyti paskaitų užrašai ir konspektai, 1966 m. prof. Alfonso Basalyko sudaryto Lietuvos TSR geomorfologinio žemėlapio originalas ir kt..

pxl 20240314 134041654

Profesoriaus kolegos, mokiniai ir jų mokiniai, šeimos nariai susirinko VU Kolonų salėje “nukelti skrybėlę prieš A. Basalyką” už itin detalų Lietuvos teritorijos gamtinio pamato, ypač – upių ir reljefo, ištirtumą, kraštovaizdžio ir kraštotvarkos terminus, aukštą VU geografų – kraštovaizdžio tyrėjų mokyklos postamentą, suformuluotus etiškos kraštotvarkos principus, įdomias paskaitas, ekspedicijas, įkvėpimą mokslui, veiklą Geografų draugijoje, malonų bendravimą… Prisiminimų popietėje buvo apžvelgtas prof. A. Basalyko mokslinis palikimas, nužymėtos jo darbų tąsos, kalbėta apie jo pedagoginę veiklą, vadovavimą geografinei katedrai, Lietuvos geografų draugijai, apie iškilaus mokslininko gyvenimą, asmenybę, įamžinimą.

Per profesoriaus gimtadienį, 2024 m. kovo 28 d. VU Geografijos ir kraštotvarkos katedra su Lietuvos geografų draugija ir Druskininkų miesto muziejumi organizuoja visos dienos edukacinę išvyką „Smėlėtais prof. A. Basalyko keliais“, kurios metu numatyta aplankyti A. Basalyko tėviškę, dalyvauti Muziejaus rengiamame minėjime, pamatyti atviras smėlio kopas, Stėglios stumbryną, Liškiavą ir kt..

bendra foto

Balandžio 12 d., penktadienį 15 val. vyks pasaulinės „Geografijos nakties“ renginys „Prof. A. Basalyko gyvenimo ir darbų takai Vilniuje“. Jos metu G. Godienė lydės 2 val. trukmės išvykoje, skirtoje profesoriaus gyvenimo paženklintų vietų Vilniuje lankymui.

Balandžio 27 d. 11 val. Garliavos Jonučių progimnazijos A. Basalyko geografijos kabinete vyks profesoriaus buvusių studentų sueiga “Balainės pušys ąžuolą pagimdė“. Organizuoja Valentinas Padriezas.

Gegužės 15 d Garliavos Juozo Lukšos gimnazijoje vyks nacionalinė A. Basalyko aplinkotyros darbų konferencija, kurią organizuoja profesoriaus mokinė geografijos mokytoja Zita Talutienė.